Nie zawijać Fimo w folie samoprzylepną, bo może wejść w reakcję z masą.
Twardniejący materiał można zmiękczyć stosując FIMO Mix Qiuck.
Tak, wypiekanie modeliny w domowym piekarniku jest bezpieczne. Fimo poddawane jest rygorystycznym testom i ma certyfikat o nietoksyczności podczas stosowania w domu. Mimo to należy pamiętać o środkach bezpieczeństwa.
Piec ok. 30 min w temperaturze 110 stopni (krócej przy małych elementach). Jeśli elementy są dosyć grube to przezroczystość będzie niewielka – im grubsza warstwa, tym mniej przeźroczyste. Można pomóc szlifując powierzchnię papierem ścierny 1500, nabierają wtedy połysku, będą bardziej przeźroczyste.
Nie da się uzyskać całkowitej przezroczystości a raczej przypomina przejrzystość kisielu. Gorące, prosto z pieca elementy można wrzucić do b zimnej wody ( np. z lodem) i pozostawić tam na kilkanaście minut. Potem trochę oszlifować papierem ściernym, wypoleruj grubym sztruksem albo płótnem, a na końcu polakierować.
W ofercie Fimo znajdują się dwa rodzaje lakierów:
Unikaj:
Najlepszą stroną w technice millefiori jest możliwość wykonywania dużych wałków, które po zmniejszeniu średnicy (redukcji) tworzą piękne i drobiazgowe wzorki, bardzo trudne do osiągnięcia bez procesu redukcji. Zmniejszanie średnicy prowadzi do zminimalizowania wszelkich nieregularności w modelinie. Istnieje szereg technik stosowanych do zmniejszania wałków millefiori w zależności od rodzaju modeliny.
Okrągły wałek.
Ściśnij wałek wzdłuż, zaczynając od środka i kierując się do zewnątrz. Obracaj wałek aż zacznie się wydłużać i zmniejszać średnicę . Jeżeli wałek został wykonany jakiś czas temu, ogrzej go w dłoniach , aby masa stała się giętka .
Kiedy wałek zacznie się wydłużać, wałkuj go ciągle na płaskiej powierzchni. Wraz z wydłużaniem końce wałka będą się deformować. Jeżeli to możliwe, ściśnij je, aby przywrócić im regularny kształt. Nie odcinaj deformujących się końcówek. Zapobiegnie to dalszemu odkształcaniu.
Kwadratowy wałek.
Aby zmniejszyć obwód tego rodzaju walka, należy go wyciągać (nie wałkować), oby zachować jego kwadratowy kształt. Zacznij od ściśnięcia wałka wzdłuż w taki sam sposób, jak przy wałku okrągłym.
Uważaj, aby nie zdeformować kwadratu.
Wałek o nie regularnym kształcie.
Aby wydłużyć wałek o bardziej skomplikowanych motywach oraz wałki ze specjalnie ukształtowanym przekrojem poprzecznym, np. liści., nie ściskaj go, tylko ostrożnie i delikatnie rozciągaj końce.
Modelina jest idealnym materiałem do wykonania wszelkiego rodzaju mozaik. Płytki ceramiczne są łatwe do imitacji. Dodatkowo, ogromne możliwości mieszania kolorów dają wspaniałą paletę barw. Dla urozmaicenia można kostkom nadać fakturę lub uszlachetnić powierzchnię.
Wypalona modelina jest łatwiejsza do pocięcia na kostki niż szkło, kamień czy ceramiko. Aby zrobić dobrą mozaikę, różne kolory modeliny przepuszczaj przez maszynkę do makaronu o tych samych ustawieniach.
Unikaj: