FAQ

  1. Praca z FIMO
    Czy konieczna jest specjalna powierzchnia do pracy z Fimo?
    Powierzchni powinna być gładka i łatwa do wytarcia: szkło, pleksiglass, płytki melaminowe, płytki ceramiczne, które można włożyć razem z masą do piekarnika. Należy zwracać uwagę, aby na modelinie nie było kurzu i pyłu. Myć często ręce, narzędzia i powierzchnie pracy.

    Czy można Fimo wielokrotnie wyrabiać?
    Lepiej nie wyrabiać Fimo za długo, bo mogą pojawić się na powierzchni po wypaleniu pęcherzyki powietrza. W gorące dni wyrabiać Fimo krótko. Dłonie powinny być chłodne. W razie potrzeby odłożyć wałeczek do stwardnienia do lodówki.

    Czy można mieszać zwykły kolor z transparentnym albo metalicznym?
    Można. Mieszając kolor z metalicznym uzyskasz kolor lekko metaliczny.

    Jak długo można przechowywać Fimo?
    Fimo ma kilkuletni okres ważności, ale z czasem następuje stopniowe odparowywanie plastyfikatora (substancji zmiękczającej) i zaczyna twardnieć. Otwarcie opakowania nie ma wpływu na okres trwałości.
    Najlepiej przechowywać Fimo lub półprodukty

    • w szczelnym opakowaniu np. w puszce na ciastka.
    • z daleka od źródeł ciepła (słońce, kaloryfer). Zimno i mróz nie uszkadzają Fimo.
    • małe kawałki owinięte w pergamin lub papier woskowy, żeby nie zlepiły się ze sobą.

    Nie zawijać Fimo w folie samoprzylepną, bo może wejść w reakcję z masą.
    Twardniejący materiał można zmiękczyć stosując FIMO Mix Qiuck.


     

    Czy do Fimo konieczne są specjalne narzędzia?
    Do cięcia plasterków z wałeczka najlepsze są specjalne ostrza do Fimo (sztywne, giętkie i faliste), ale świetnie sprawdza się połówka żyletki, nóż do tapet czy skalpel.
    Do wałkowania najlepszy akrylowy wałek, do którego nie przywiera masa i widać przez niego modelinę, ale mogą to być także puste (lub pełne) opakowanie po lakierze do włosów/dezodorancie, opakowania po dużych tabletkach musujących.
    Maszynka do makaronu (która wałkuje na gładko, a nie tnie paski makaronu) jest doskonałym sposobem na wałkowanie i łączenie kolorów. Nie powinna być potem używana do celów kuchennych gdyż nie da się jej dobrze oczyścić z drobinek masy.
    Do robienia otworów – różnej grubości igły, szpikulce.
    Do szlifowania i polerowania – Papier ścierny, najlepiej na warstwie pianki , w różnych ziarnistościach. Do polerowania – gruba tkanina, np., jeans, gruba bawełna
    Do wycinania kształtów– przydają się foremki do ciastek, kształtki do modeliny

    Czy Fimo jest bezpieczne?
    Fimo jest nie jest toksyczne. Od 2006 jest produkowane bezftalanowo. Spełnia  europejskie normy EN 71-5 i amerykańskie wymagania LHAMA i normy ASTM D-4236. Regularne testowane jest przez niezależnych toksykologów. Nie zawiera substancji podejrzanych o powodowanie raka.
    W piekarniku po wypaleniu nie pozostają żadne osady, zapachy itd.
  2. Wypiekanie
    Jak wypiekać Fimo?
    Wypalaj FIMO zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu, w temperaturze 110 oC (przez około 20 – 30 minut) w zależności od grubości materiału. Nagrzej piekarnik do wskazanej temperatury, a następnie ułóż obiekty na blaszce i wypalaj przez zalecany czas. Wyjmij przedmioty z piekarnika i pozostaw do ostygnięcia.

    Dlaczego Fimo twardnieje w czasie wypalania?
    Fimo poddane ogrzewaniu twardnieje. W trakcie wypalania płynny zmiękczacz wyparowuje, a wszystkie drobne cząstki PCW, z których składa się modelina, łączą się w stały plastik. Ten proces, czasami nazywany utwardzaniem, osiąga się poprzez nagrzanie całej masy do odpowiedniej temperatury i wystarczająco długie wypalanie. Większe kawałki wymagają dłuższego wypalania. Fimo wypala się w temperaturze 110oC przez ok. 20-30 min.

    W jakim piecyku wypalać Fimo?
    Wypiekać można w domowym piekarniku. Najlepsze są piekarniki elektryczne z wentylatorami; powiew gorącego suchego powietrza znakomicie utwardza masę. W piekarniku takim należy ustawić temperaturę o 10oC niżej niż zalecana czyli na 100oC.
    Małe piecyki tostowe są zazwyczaj dobre do utwardzania modeliny, ale unikaj urządzeń z elementami
    występującymi bezpośrednio powyżej poziomu modeliny, które powodują jej przypalenie. Przykryj obiekty folią, gdy dochodzi do przypalenia.
    Można wypiekać Fimo w piekarniku gazowym nastawionym na około 1/4 do 1/2 zakresu. Jednak
    najbezpieczniej jest sprawdzić temperaturę dodatkowym termometrem. Pamiętaj, że piekarniki gazowe mają wewnątrz duży gradient temperatury- są o wiele bardziej gorące na górnym poziomie niż na dolnym.

    Jak sprawdzić czy piekarnik ma właściwą temperaturę i nie przypalę Fimo?
    Możesz wykonać prosty test, żeby sprawdzić, czy twój piekarnik osiągnął właściwą temperaturę. Temperatura w domowych piekarniku różni się często o ok. 10 – 20oC od wskazywanej, co nie ma wpływu no pieczenie żywności ale może spowodować problem w przypadku FIMO.
    Zrób kilka placuszków z FIMO o średnicy 25mm i grubości 1,5 mm. Wypal jak zazwyczaj i  pozostaw do ostygnięcia, o następnie oceń.

    • Modelina łatwo się łamie. Piekarnik jest zbyt chłodny, ponieś temperaturę o 100C i przeprowadź test  ponownie
    • Modelina da się wygiąć w U zanim pęknie. Efekt prawidłowy
    • Modelina jest błyszcząca lub wygląda jak spotniała, a kolor ściemnniał albo zbrązowiał. Piekarnik jest za gorący i trzeba obniżyć temperaturę.

    Na czym układać modele do wypieczenia?
    Wypalaj kawałki modeliny na blasze do pieczenia, w naczyniu żaroodpornym, na płytce ceramicznej lub na szkle. Blaszkę trzeba wyłożyć pergaminem lub zwykłym papierem, które zapobiegają przypaleniu masy podczas kontaktu z metalową powierzchnią.

    Czy wykonane z FIMO przedmioty muszę to od razu tego samego dnia zapiekać?
    Nie. Najlepiej przechować je w lodówce, aby się nie odkształcały pod wpływem ciepła.

    Czy wypiekanie Fimo w domu jest bezpieczne?

    Tak, wypiekanie modeliny w domowym piekarniku jest bezpieczne. Fimo poddawane jest rygorystycznym testom i ma certyfikat o nietoksyczności podczas stosowania w domu. Mimo to należy pamiętać o środkach bezpieczeństwa.

    • Jeżeli wypala się Fimo w bardzo wysokiej temperaturze – powyżej, 160oC  modelina się spali. Palący się plastik może wydzielać toksyczny dym o nieprzyjemnym zapachu. Należy wtedy wyłączyć piekarnik i wywietrzyć pomieszczenie.
    • Jeżeli chcesz uniknąć nieprzyjemnego zapachu wydobywającego się z piekarnika w twoim domu, wypalaj masę w żaroodpornym naczyniu przykrytym aluminiową folią. Być może konieczne będzie wydłużenie czasu wypieku.
    • Jeżeli zamierzasz zająć się działalnością gospodarczą i wypalać modelinę w dużych ilościach, warto zainwestować w mały piec tostowy lub specjalistyczny piec do wypalania ceramiki. Unikniesz w ten sposób niemiłych zapachów, które mogą powstawać w czasie wypalania dużej ilości tworzywa w piekarniku kuchennym.

    Czy Fimo można ponownie wypalać?
    Fimo może być wypalane wielokrotnie bez żadnej szkody Jest to użyteczne przy tworzeniu rozbudowanych rzeźb lub dodawaniu elementów do projektu. Posmaruj wypaloną powierzchnię klejem Wikolem (PVA) lub innym klejem i pozostaw do wyschnięcia. Przyłóż elementy świeżej modeliny i wypal ponownie w czasie wymaganym dla dodatkowych elementów.

    Jak wypalać koraliki?
    Koraliki z FIMO nie opadną, oni nie wypaczą się w trakcie  wypalania więc nie ma konieczności pozostawiać ich na szpilce podczas wypalania. (choć taka forma jest bardzo dobra).
Kawałek brystolu złożonego w harmonijkę i ułożonego na pergaminie powstrzyma koraliki od toczenia po blasze w piekarniku.

    Jak wypalać cienkie arkusze Fimo?
    Niektóre projekty wymagają płaskiego arkusza wypalonej modeliny. Rozwałkuj masę i umieść ją pomiędzy dwoma kartkami pergaminu. Ułóż wszystko na ceramicznej płytce, a następnie przykryj inną odwróconą płytką, tak żeby przycisnąć arkusz. Wypalaj jak zazwyczaj, dodając 10 minut aż płytki będą rozgrzane. Dzięki temu Fimo po wypaleniu będzie płaskie i gładkie.

    Jak wypalać przestrzenne elementy?
    Niektóre kawałki modeliny bez dodatkowego wsparcia mogą opaść w trakcie termo ogrzewania w piekarniku. Jeżeli nie mają wewnętrznej konstrukcji będą potrzebowały podpórek. Folia aluminiowa jest idealnym materiałem do tego celu, ponieważ może być dowolnie kształtowana.

    Co daje hartowanie po wypaleniu?
    Hartowanie dodaje wzmacnia model. Jeżeli projekt wymaga większej wytrzymałości, wypal FIMO jak zwykle a następnie wyjmij przedmiot z piekarnika i natychmiast zanurz w wodzie. To spowoduje, że plastik się skurczy tworząc ściślejszy i produkt: Zabieg ten stosuje się także, gdy na powierzchni pojawią pęknięcia. Materiał się skurczy, a pęknięcia zanikną.

    Po wypieczeniu elementów z FIMO transparentnego nie jest przezroczyste?

    Piec ok. 30 min w temperaturze 110 stopni (krócej przy małych elementach). Jeśli elementy są dosyć grube to przezroczystość będzie niewielka – im grubsza warstwa, tym mniej przeźroczyste. Można pomóc szlifując powierzchnię papierem ścierny 1500, nabierają wtedy połysku, będą bardziej przeźroczyste.

    Nie da się uzyskać całkowitej przezroczystości a raczej przypomina przejrzystość kisielu. Gorące, prosto z pieca elementy można wrzucić do b zimnej wody ( np. z lodem) i pozostawić tam na kilkanaście minut. Potem trochę oszlifować papierem ściernym, wypoleruj grubym sztruksem albo płótnem, a na końcu polakierować.

  3. Wykańczanie (szlifowanie, lakierowanie, klejenie)
    Co zrobić, żeby biżuteria z Fimo ładnie błyszczało?
     
    Wypalone FIMO można gładko wyszlifować, a następnie wypolerować, aby uzyskało piękną patynę. Jest to szczególnie efektowne w przypadku koralików oraz imitacji kamieni półszlachetnych, stosowanych do wyrobu biżuterii.  Do szlifowania możesz używać dowolnie wilgotnego lub suchego papieru ściernego lub gąbki ściernej.  Zamiast gruboziarnistego papieru ściernego można używać drucianego zmywaka o drobnych oczkach.

    Jak szlifować przedmioty z Fimo?
    Trzymaj kawałek wypalonej modeliny pod kranem z wolno płynącą wodą. Ciepła woda pomaga lekko rozmiękczyć powierzchnię i przyśpiesza szlifowanie. Najpierw szlifuj gruboziarnistym papierem ściernym, by usunąć większe skazy, następnie zastosuj papier ścierny o średniej wielkości ziaren, a no koniec szlifuj drobnoziarnistym papierem. Bieżąca woda chroni papier ścierny przed osadzaniem się gliny.

    Jak i czym polerować?
     
    Oszlifowana powierzchnia jest pokryta pyłem i ma blady kolor, dlatego trzeba ją polerować.
    Mocne pocieranie kawałkiem flizeliny, bawełny (np. dżinsu) lub nawet nylonowymi rajstopami wypoleruje powierzchnię no wysoki połysk. Można polerować szybciej, stosując małą wiertarkę z przystawką do polerowania pokrytą bawełną lub szlifierką z przystawką do polerowania.

    Jak zapewnić większą przejrzystość masie transparentnej?
    FIMO transparentne staje się bardziej przejrzyste po wyszlifowaniu i wypolerowaniu powierzchni.
    Aby uzyskać gładkie wykończenie, potrzebne jest trzy rodzaje papieru ściernego:
    gruboziarnisty typu 300-400, średni typu 800-1000 oraz drobnoziarnisty typu 1200-1400.

    Czy w wypalonym Fimo można wykonywać wiercenie?
    Po wypaleniu FIMO jest nieco bardziej miękkie niż miękkie drewno i może być cięte, wiercone i rzeźbione w niemal taki sam sposób, jak ono. Oznacza to, że w przeciwieństwie do ceramicznych glin nie trzeba wykonywać całego obiektu w miękkiej masie. Można tworzyć poszczególne elementy, wypalać je, następnie kształtować przed ostatecznym zmontowaniem.

    Czy otwory wykonywać przed czy po wypaleniu?
     
    Większe otwory wykonuj w nieutwardzonej modelinie. Czasami lepiej wywiercić dziurki po jej wypaleniu, aby uzyskać staranniejsze wykończenie. Odnosi się to do dziurek w wisiorkach oraz koralikach. Wykonaj otwór, kiedy modelina jest jeszcze miękka, zaraz po wypaleniu. Można wtedy wkręcić wiertło ręcznie.

    Jak mocować elementy biżuterii do Fimo?
     
    Do mocowania elementów biżuterii do Fimo najmocniejszy jest dwuskładnikowy klej epoksydowy.
    Do scalania elementów wypalonego Fimo –SuperGlue.  Użyty klej o średnim czasie twardnięcia (5-10 sekund) pozwoli jeszcze na dokonywanie poprawek.
    Do przyklejenia do Fimo elementów materiału lub wełny –  stosuj klej typu Wikol lub Tacky.
    Zapinki możesz osadzić w Fimo przed utwardzeniem.

    Jak łączyć metal z Fimo?
     
    Powierzchnie przeznaczone do klejenia oczyść tamponem z waty nasączonym alkoholem. Wyciśnij równe ilości kleju epoksydowego z obu tubek i połącz je na kawałku brystolu lub folii. Nałóż klej na zapinkę do broszki i przyciśnij ją do utwardzonej modeliny.

    Jak łączyć Fimo z Fimo?
     
    Odtłuść miejsce za pomocą alkoholu, aby uzyskać najmocniejsze połączenie. Nałóż niewielką ilość SuperGlue na kawałek folii i za pomocą igły lub wykałaczki nakładaj klej na jedną z powierzchni.
    Ściśnij oba kawałki i trzymaj mocno, aż klej zwiąże.

    Jak przyklejać wełnę lub włosy do Fimo?
    Nałóż niewielką ilość kleju typu Wikol na kawałek folii i za pomocą igły lub wykałaczki nakładaj klej a potem przyklejaj  włosy, kawałki włóczki czy materiału.

    Czy lakierowanie wzmacnia Fimo?
    Wypalone  FIMO nie uzyskuje dodatkowej wytrzymałości lub trwałości po położeniu warstwy lakieru. Lakier jest stosowany jedynie w celu uzyskania połysku powierzchni lub ochrony farby, albo innego zastosowanego wykończenia. Jest on również użyteczny do ochrony i nabłyszczania elementów metalowychi pudrów. FIMO jest naturalnie matowe, a więc stosuj lakier satynowy jako powłokę ochronną na malowanych elementach, kiedy połysk nie jest potrzebny, np. na buzi lalki.

    Dlaczego po wypaleniu na transparentnej masie zrobiły się białe plamki widoczne pod światło?
     
    W transparentnej  masie lub Fimo Puppen w czasie wypalania mogą powstawać wady w postaci nalotów lub półksiężyców. Czasem jest to pożyteczny efekt np. gdy tworzymy imitacje kamieni ale nalot może zrujnować takie elementy jak twarz lalki. Nalot zwykle powstaje na skutek zbyt dużej ilości wilgoci i powietrza, które dostały się do masy, a więc należy unikać nadmiernego wyrabiania lub powtórnego wykorzystywania użytej wcześniej modeliny, kiedy tworzymy ważny element. Przed wyrabianiem
    upewnij się, że twoje dłonie są całkowicie suche.

    Jakiego lakieru używać?

    W ofercie Fimo znajdują się dwa rodzaje lakierów:

    • błyszczący lakier o zwiększonym połysku 8704 01 BK, 8703 01 BK
    • satynowy lakier na bazie wody 8705 01 BK

    Unikaj:

    • Wszelkiego rodzaju lakierów na bazie oleju, które mogą stać się lepkie na modelinie, albo wejdą w reakcję ze zmiękczaczem.
    • lakierów do paznokci; niektóre lakiery do paznokci mogą reagować z masą i będą lepkie.
    • lakieru w spreju aerozolowym; nawet, jeżeli lakier jest akrylowy, to propelent może reagować z modeliną.

    W jaki sposób lakierować przedmioty?
    Stosuj lakier na bezpośrednio na powierzchnię po wypaleniu. Aby uniknąć powstawania bąbelków (kiedy lakier wodny nie będzie właściwie przylegał do powierzchni, ale zbierał się w kropelki), oczyść powierzchnię alkoholem i poczekaj aż wyschnie. Żeby uzyskać wyższy połysk nałóż drugą warstwę lakieru, dopiero kiedy pierwsza całkowicie wyschnie.

    Jak lakierować koraliki?
    Duży koralik nałóż na grubą igłę dla lepszej stabilizacji w trakcie nakładania lakieru.
    Małe koraliki nawlecz na drut lub szpilkę i lakieruj klika koralików równocześnie. Pozostaw do wysuszenia.
  4. Tworzenie wałeczków i struktur
    Jak redukować średnice wałeczka?

    Najlepszą stroną w technice millefiori jest możliwość wykonywania dużych wałków, które po zmniejszeniu średnicy (redukcji) tworzą piękne i drobiazgowe wzorki, bardzo trudne do osiągnięcia bez procesu redukcji. Zmniejszanie średnicy prowadzi do zminimalizowania wszelkich nieregularności w modelinie. Istnieje szereg technik stosowanych do zmniejszania wałków millefiori w zależności od rodzaju modeliny.

    Okrągły wałek.
    Ściśnij wałek wzdłuż, zaczynając od środka i kierując się do zewnątrz. Obracaj wałek aż zacznie się wydłużać i zmniejszać średnicę . Jeżeli wałek został wykonany jakiś czas temu, ogrzej go w dłoniach , aby masa stała się giętka .

    Kiedy wałek zacznie się wydłużać, wałkuj go ciągle na płaskiej powierzchni. Wraz z wydłużaniem końce wałka będą się deformować. Jeżeli to możliwe, ściśnij je, aby przywrócić im regularny kształt. Nie odcinaj deformujących się końcówek. Zapobiegnie to dalszemu odkształcaniu.

    Kwadratowy wałek.
    Aby zmniejszyć obwód tego rodzaju walka, należy go wyciągać (nie wałkować), oby zachować jego kwadratowy kształt. Zacznij od ściśnięcia wałka wzdłuż w taki sam sposób, jak przy wałku okrągłym.
    Uważaj, aby nie zdeformować kwadratu.

    Wałek o nie regularnym kształcie.
    Aby wydłużyć wałek o bardziej skomplikowanych motywach oraz wałki ze specjalnie ukształtowanym przekrojem poprzecznym, np. liści., nie ściskaj go, tylko ostrożnie i delikatnie rozciągaj końce.

    Jak uchronić sie przed zniekształceniem wzoru wewnątrz wałeczka?
    Jeśli zniekształcenia pojawiają się przy cięciu – rozwiązaniem jest dobre schłodzenie wałeczków przed cięciem, jeśli przy przekłuwaniu – wyjmowanie z lodówki po kilka plasterków, żeby się zbytnio nie ogrzały, jeśli przy rolowaniu, sprawdź czy wałek jest dokładnie oklejony kolorem zewnętrznym.

    Co zrobić gdy nie mogę odciąć cieniutkich krążków – wychodzą jednostronnie spłaszczone?
     
    Nigdy nie krój wałeczków nożem! Do ciecia używaj  specjalnych nożyków Fimo (sztywne, giętkie i faliste – sztywne do normalnego cięcia, giętkie – do wycinania wzorów półkolistych, fantazyjnych, faliste – da bardzo ciekawy efekt przy cięciu  zarówno korali jak i wycinaniu poszczególnych elementów) lub nożyka tapicerskiego albo połówki żyletki.
    Odłóż wałeczek na godzinę przed pocięciem w plastry w celu schłodzenia i utwardzenia (można umieścić go na pół godziny w lodówce).
    Podczas cięcia możesz obracać wałeczek.

    Jak przy sklejaniu kilku wałeczków sprawić by do siebie idealnie przylegały w środku?
     
    Jak ma być kwadratowy wzór – z każdej z 4 stron dociskać długą twardą linijką. 
Jeśli ma być przekrój okrągły – najpierw poodciskać mocno do siebie, potem toczyć.

    Podczas rolowania, już gotowego wzoru, wypełnionego psuje się dużo z boków?
     
    Końcówki wałka trzeba odciąć, a tę modelinę wymieszać dokładnie i wykorzystać jako inny kolor lub jako wypełniacz.

    Jak uzyskiwać wzory struktur na Fimo?
     
    Do tworzenia faktur najlepsze są arkusze z ozdobną strukturą. Dadzą one niesamowite efekty w polaczeniu ze złotymi pudrami. Możesz również nadać modelinie fakturę, używając znalezionych przedmiotów, wytłaczanego papieru, koronki lub innej tkaniny albo za pomocą własnego oryginalnego wzornika.

    Co robić, gdy odciskany przedmiot przywiera do masy?
     
    Strukturę można zwilżyć, posypać talkiem lub mąką kukurydzianą. Lepsza jest woda, gdyż talk lub mąka zastawiają ślady, które przeszkadzają przy wykończaniu pudrem ozdobnym.

    Jak wykorzystać stemple do robienia wzorów na Fimo?
     
    Aby wycisnąć wzór najpierw wykonaj próbne stemple na skrawku modeliny, tak aby oszacować, z jaką siłą należy odciskać poszczególne stemple na wybranym arkuszu. Do stemplowania można używać takich materiałów, jak tkaniny, koronki, wytłoczony papier,  metalowe siateczki, naturalne liście i trawy oraz suszone liście i cekiny.

    Jak wykonywać z Fimo imitacje materiału?
     
    FIMO świetnie nadaje się do tworzenia imitacji materiałów tekstylnych. Na cienkich powierzchniach modeliny odciskać można prawdziwe materiały tekstylne, następnie powierzchnie te łączy się, drapuje i składa tak, aby imitowały tkaniny wykorzystywane na potrzeby biżuterii, rzeźb, czy  innych. Aby nie stracić efektu ułożonych fałdek czy zagięć, należy  wypalać modelinę używając podpórek.
    Rozwałkowuj FIMO bardzo cienko (na grubość 1 mm lub mniej). Dzięki temu krawędzie będą realistycznie cienkie i jak brzegi materiału będą się pozwalały pięknie drapować.
  5. Nakładanie na szkło, metal
    Jak nakładać Fimo na szkło lub metal?
    FIMO można pokrywać różnorodne przedmioty o ile wykonane są z materiału wytrzymałego na temperaturę wypalania 1100C. Masa może być stosowana na wiele sposobów, ale najczęściej używa się rozwałkowanego arkusza i przycinanych plasterków  z wałeczka.
    Pokrycie modeliną może być tylko częściowe lub całkowite – wówczas przedmiot wygląda jak wykonany z masy.
    Można nakładać na przedmioty plasterki z wałeczków co sprawdza się świetnie w przypadku dekorowania koralików, słoików i butelek. Zawsze zaczynaj pracę ad najszerszej części przedmiotu, który zamierzasz pokryć Fimo.
    Pokrywanie przedmiotu dekoracyjnym arkuszem Fimo to szybki sposób, aby nabrał on ładnego wyglądu. Przy wykorzystaniu arkuszy strukturalnych stworzysz wspaniałe pokrycia.

    Jakie przedmioty mogę pokrywać Fimo?
    • Szkło i ceramika. Butelki, słoiki, wazy, donice, świeczniki, naczynia, miski, ramki, klamki do drzwi, oprawki kontaktów ściennych, tabliczki no drzwi, bombki oraz inne przedmioty wykonane ze szkła i ceramiki bez problemu mogą wytrzymać temperaturę wypalania w piekarniku. Wypalaj jak zwykle, ale studź powoli, aby uniknąć ewentualnych pęknięć.
    • Metal. Wszystkie przedmioty metalowe, w tym metalowe puszki, naczynia, lichtarze, sztućce (pokrywaj tylko trzonki) oraz piersiówki dobrze się sprawdzają.
    • Przedmioty drewniane. Przedmioty drewniane w porównaniu z innymi mogą sprawiać pewne trudności podczas pokrywania ich modeliną. Jeżeli drewno nie jest całkowicie suche, może ulec wygięciu z powodu wysokiej temperatury w piekarniku. Bezpiecznie jest najpierw wypalić drewna na próbę, a potem pokryć je modeliną.

    Czy z Fimo można robić kostki mozaiki?

    Modelina jest idealnym materiałem do wykonania wszelkiego rodzaju mozaik. Płytki ceramiczne są łatwe do imitacji. Dodatkowo, ogromne możliwości mieszania kolorów dają wspaniałą paletę barw. Dla urozmaicenia można kostkom nadać fakturę lub uszlachetnić powierzchnię.

    Wypalona modelina jest łatwiejsza do pocięcia na kostki niż szkło, kamień czy ceramiko. Aby zrobić dobrą mozaikę, różne kolory modeliny przepuszczaj przez maszynkę do makaronu o tych samych ustawieniach.


    Jak wykonać kostki mozaikowe?
    Modelina jest rozwałkuj na arkusz, a następnie potnij na małe kawałki, tzw. kostki mozaikowe i wypal. Na posmarowaną klejem powierzchnię układaj mozaikę z kostek Fimo. Do uszczelniania kostek zastosuj Fimo Liquid.

    Czy można z Fimo układać mozaiki na zewnątrz?
    Mimo że modelina jest bardzo trwałą substancją, z uwagi na brak odporności na mróz nie nadaje się do wykorzystania na zewnątrz. Z powodu podatności na zniszczenie nie można jej też długo narażać na światło ultrafioletowe. Polecana jest do eksponowania w pomieszczeniach.
  6. Płynna modelina – FIMO Liquid
    Do czego można wykorzystywać Fimo liquid?
    Żel dekoracyjny  Fimo liquid  jest przezroczysty i konsystencję syropu. Można go używać w tej postaci lub zabarwić  tworząc gamę przejrzystych kolorów.
    Nadaje się do następujących zastosowań:

    • jako spoiwo
    • do transferu zdjęć z odbitek, rysunków ołówkiem i kredką
    • do uzyskiwania efektu polerowania (można mieszać z pigmentami, farbami olejnymi i brokatem)
    • do techniki spoinowania mozaiki
    • dla efektów specjalnych i technik mieszanych
    • proces utwardzania w zależności od techniki – 20 minut w temp. 130 °C, lub wraz z Fimo ®, 30 minut w temperaturze 110 °C

    W jaki sposób wykonywać transfer obrazu?
    Fimo liquid ma właściwość przyjmowania obrazu z wydruków, rysunków ołówkiem i kredką. Farba drukarska w kolorowych czasopismach jest wchłaniana przez płynną modelinę, a następnie utwardzana podczas wypalania. W rezultacie powstają cienkie, trwałe, kolorowe i przezroczyste nadruki. Można je łączyć z biżuterią oraz innymi przedmiotami ozdobnymi lub użyć jako ornamentu haftu, wyrobów ze szkła, dekoracji okiennych i świeczników.
    KROK 1
    Pędzlem rozprowadź cienką warstwę płynnej modeliny na całej powierzchni obrazka. Kiedy skierujesz papier do światła, musisz zobaczyć jednolity połysk na płynnej powłoce bez żadnych suchych miejsc.
    Upewnij się, czy nie ma matowych powierzchni.
    KROK 2
    Odstaw na 5 minut, aż substancja osiądzie i wygładzi się na popierze. Zaczekaj aż rozproszą się bąbelki powietrza lub przebij każdy z nich igłą.
    KROK 3
    Połóż element na płytce ceramicznej lub szklanej i wypal w piekarniku 20 min w temp. 130°C.
    W ten sposób przedmiot poddany termoutwardzaniu stanie się mocny i przezroczysty.
    KROK 4
    Włóż wypalony przedmiot do miski z zimną wodą i pozostaw przez około 5-15 minut.
    Trzymając element w dłoni, szczoteczką do paznokci mocno wyczyść spód powierzchni. Szczotkuj, aby usunąć wszystkie resztki, które wyglądają jak biały nalot.
    KROK 5
    Gotowy element można teraz przyciąć i połączyć z biżuterią lub przykleić do szkła, aby powstała transparentna dekoracja. Takie obrazki są wodoodporne i trwałe. Możno je nawet łączyć z haftem lub kolażem. Jeżeli nie zależy ci na transparentnym efekcie, podklej obrazek arkuszem białego Fimo i wypal ponownie przez 30 minut w temperaturze 110°C.

    W jaki sposób zabarwić Fimo Liquid?
    Może być mieszany z pigmentami, farbami olejnymi i brokatem. Używaj artystycznych farb olejnych do barwienia płynnej modeliny. Akrylowe i wodne farby spowodują powstawanie bąbelków podczas wypalania.

    Jak czyścić ubrania pobrudzone Fimo Liquid?
    Brudne pędzle i odzież wyczyścisz acetonem.

    Jak przechowywać Fimo Liquid?
    Przechowuj FIMO liquid w temperaturze pokojowej i unikaj kontaktu z PCV lub polistyrenem.

    Jak wykonywać z Fimo Liquid dekoracje witrażowe?
    Fimo Liquid możesz zabarwić i warstwę nałożyć na szkło lub płytkę ceramiczną. Żel wypala się na szkle, a następnie odrywa. Powstaje bardzo mocno warstwa przezroczystej modeliny, błyszcząca po stronie stykającej się i powierzchnią szkła. Bardzo wysoka jakość pozwala no wykonywanie dekoracji w stylu witrażowym.
  7. Biżuteria
    Jak wypalać koraliki?
    Koraliki z FIMO nie opadną, oni nie wypaczą się w trakcie  wypalania więc nie ma konieczności pozostawiać ich na szpilce podczas wypalania. (choć taka forma jest bardzo dobra).
Kawałek brystolu złożonego w harmonijkę i ułożonego na pergaminie powstrzyma koraliki od toczenia po blasze w piekarniku.

    Czy otwory wykonywać przed czy po wypaleniu?
    Większe otwory wykonuj w nieutwardzonej modelinie. Czasami lepiej wywiercić dziurki po jej wypaleniu, aby uzyskać staranniejsze wykończenie. Odnosi się to do dziurek w wisiorkach oraz koralikach. Wykonaj otwór, kiedy modelina jest jeszcze miękka, zaraz po wypaleniu. Można wtedy wkręcić wiertło ręcznie.

    Jak mocować elementy biżuterii do Fimo?
    Do mocowania elementów biżuterii do Fimo najmocniejszy jest dwuskładnikowy klej epoksydowy.
    Do scalania elementów wypalonego Fimo –SuperGlue.  Użyty klej o średnim czasie twardnięcia (5-10 sekund) pozwoli jeszcze na dokonywanie poprawek.
    Do przyklejenia do Fimo elementów materiału lub wełny –  stosuj klej typu Wikol lub Tacky.
    Zapinki możesz osadzić w Fimo przed utwardzeniem.

    W jaki sposób lakierować przedmioty?
    Stosuj lakier na bezpośrednio na powierzchnię po wypaleniu. Aby uniknąć powstawania bąbelków (kiedy lakier wodny nie będzie właściwie przylegał do powierzchni, ale zbierał się w kropelki), oczyść powierzchnię alkoholem i poczekaj aż wyschnie. Żeby uzyskać wyższy połysk nałóż drugą warstwę lakieru, dopiero kiedy pierwsza całkowicie wyschnie.
    W ofercie Fimo znajdują się dwa rodzaje lakierów:

    • błyszczący lakier o zwiększonym połysku 8704 01 BK, 8703 01 BK
    • satynowy lakier na bazie wody 8705 01 BK

    Unikaj:

    • Wszelkiego rodzaju lakierów na bazie oleju, które mogą stać się lepkie na modelinie, albo wejdą w reakcję ze zmiękczaczem.
    • lakierów do paznokci; niektóre lakiery do paznokci mogą reagować z masą i będą lepkie.
    • lakieru w spreju aerozolowym; nawet, jeżeli lakier jest akrylowy, to propelent może reagować z modeliną.

    Jak lakierować koraliki?
    Duży koralik nałóż na grubą igłę dla lepszej stabilizacji w trakcie nakładania lakieru.
    Małe koraliki nawlecz na drut lub szpilkę i lakieruj klika koralików równocześnie. Pozostaw do wysuszenia.
  8. Lalki
    Jaka masa Fimo najlepiej nadaje się do tworzenia lalek?
    Do tworzenia lalek  przeznaczona  jest FIMO Puppen. Jest idealna do  modelowania porcelanowych buziek. Ugniata się z łatwością i szybko nadaje się do modelowania. Po wypaleniu w piekarniku wszystkie przedmioty utrzymują swój kształt i kolor. Wiernie oddaje szczegóły nawet na małych figurkach. Dodawane elementy łatwo się łączą z wcześniejszymi.
    Masa Fimo Puppen dostępna jest w kilku kolorach:

    • „Beige” – cielisty beżowy
    • „Natural”- cielisty naturalny
    • „Porcelain” cielisty porcelanowy
    • „Rose” – cielisty różowy

    Jak wykonywać z Fimo imitacje materiału?
    FIMO świetnie nadaje się do tworzenia imitacji materiałów tekstylnych. Na cienkich powierzchniach modeliny odciskać można prawdziwe materiały tekstylne, następnie powierzchnie te łączy się, drapuje i składa tak, aby imitowały tkaniny wykorzystywane na potrzeby biżuterii, rzeźb, czy  innych. Aby nie stracić efektu ułożonych fałdek czy zagięć, należy  wypalać modelinę używając podpórek.
    Rozwałkowuj FIMO bardzo cienko (na grubość 1 mm lub mniej). Dzięki temu krawędzie będą realistycznie cienkie i jak brzegi materiału będą się pozwalały pięknie drapować.

    Jak przyklejać wełnę lub włosy do Fimo?
    Nałóż niewielką ilość kleju typu Wikol na kawałek folii i za pomocą igły lub wykałaczki nakładaj klej a potem przyklejaj włosy, kawałki włóczki czy materiału.