1939

1Początki FIMO sięgają 1939 roku. W poszukiwaniu materiału do tworzenia główek lalek znana artystka Kaethe Kruse zaczyna eksperymentować z nową masą. Ponieważ materiał wydaje się być niemożliwy do produkcji seryjnej, jej córka So e zaczyna eksperymentować. Łączy go z jaskrawymi kolorami do momentu, aż udaje jej się uzyskać bardzo plastyczną, wszechstronną modelinę, którą następnie wykorzystuje do tworzenia

1954

2„Ludzkość instynktownie chce modelować rzeczy, jest to sposób aby tworzyć przedmioty oryginalne i mające osobisty wymiar” tak So e Rehbinder-Kruse podsumowuje swoją lozo ę i tworzy pierwszy zestaw modeliny. To ona nadaje nazwę FIMOIK, która powstała z połączenia imienia Fi (zdrobnieni od So e) i słów „modelowanie” i „mozaika”. Kolorowe modeliny do wypiekania w zwykłych piecach domowych, są dobrze przyjęty przez rynek zabawkarski.

1964

Firma Eberhard Faber (założona Neumarkt w 1922 r.) nabywa wszystkie prawa do marki FIMO. W latach 1978 – 2009 jest ona częścią Grupy Staedtler.

1965

Wprowadzenie nowej koncepcji marketingowej i formuł produkcyjnych

1966

3Pod nową nazwą FIMO na rynek wprowadzona zostaje masa w kostkach (2 wielkości, 15 kolorów), dwa zestawy i jeden display. Nowe produkty cieszą się dużym zainteresowaniem.

1989

4Moda na broszki, wisiorki, naszyjniki i klamry pasków z FIMO powoduje jeszcze wyższy stopień świadomości FIMO. Marka FIMO stała się synonimem termoutwardzalnej modeliny.

1996

5FIMO soft zostaje wprowadzona na rynek. Jest to pierwsza miękka modelina dla dzieci. FIMO soft jest łatwiejsza do ugniatania i występuje w 12 kolorach oraz w 3 atrakcyjnych zestawach.

1999

6Nowy rodzaj masy: FIMO classic w 24 kolorach, kostka z praktycznym podziałem na 8 części oraz z tabelą kolorów mieszania. Jest twardsza od bardziej giętkiego Fimo soft, nadaje się do tworzenia skomplikowanych detali i oferuje doskonałą stabilność wymiarową, co czyni go idealnym materiałem dla artystów i profesjonalistów. FIMO soft ma teraz zaawansowaną formułę i jest dostępna w 48 różnych odcieniach, z różnymi efektami. Pełna gama to 72 kolory.

2006

Prawo europejskie wymaga, aby wszystkie polimerowe masy nie zawierały ftalanów. FIMO jest pierwszą modeliną na rynku produkowaną zgodne z tą dyrektywą. Ftalany są usuwane ze składu produktu na długo przed datą, kiedy staje się to obowiązkowe dla wszystkich.

2007

7Nagroda Creative Impulse Lifetime Award dla FIMO – za wyjątkową historie i popularność marki na całym świecie. Nie ma innej marki w tym sektorze z tak wysokim poziomem uznania i popularności – i to od ponad 40 lat.

2008

8Gama kolorów e ect, która wstępuje w FIMO soft i classic staje się odrębną linię produktów – FIMO e ect. Modeliny o różnych cechach są teraz dostępne jako FIMO classic, FIMO soft i FIMO e ect. Każdy rodzaj masy występuje w 24 kolorach. Istnieje również wiele różnych narzędzi i akcesoriów.

2010

Począwszy od roku 2010, FIMO jest sprzedawane pod marką Staedtler. Z biegiem czasu, modelina ewoluowała, stale dostosowując się do zmieniających się potrzeb i wymagań użytkowników. Marka FIMO jest wymieniona na liście „Marki stulecia”.

2014

9Użytkownicy profesjonalni i dzieci mają swoje własne odrębne linie produktów: FIMO professional i FIMO kids. Towarzyszy temu wprowadzenie gamy profesjonalnych narzędzi. W oparciu o wyniki szeroko zakrojonych badań modelina FIMO kids została zaprojektowana specjalnie dla małych rączek dzieci.