Kolorem roku 2015 według firmy Pantone została marsala. Ten nowy kolor kosmetyków, akcesoriów i świata mody to ciepła, egzotyczna czerwień Bordeaux. Leatrice Eiseman, dyrektor wykonawczy Pantone Color Institute wyjaśnia tę decyzję: „Marsala to odcień subtelnie uwodzący, przyciągający nas swoim nieodpartym ciepłem. Stwarza serdeczną atmosferę, a jednocześnie jest szykowny, co gwarantuje jego uniwersalną atrakcyjność zarówno dla świata mody, jak i wzornictwa przemysłowego, czy wyposażenia i wnętrz domowych.”

Aby wykonać naszyjnik, najpierw musisz uzyskać kolor marsala. W związku z tym weź 2 kostki FIMO soft w kolorze czerwieni indyjskiej, 1 kostka malinowego FIMO soft, 1 kostka koniakowego FIMO soft oraz 1 pasek czarnego FIMO soft. Z każdej kostki uformuj kiełbaskę. Następnie owiń wszystkie pasma wokół siebie i zgnieć je razem.

marsala1

Rozwałkuj mieszankę do postaci arkusza za pomocą wałka akrylowego, a potem maszynki do modeliny na poziomie o największej grubości. Zegnij arkusz FIMO na pół i przewałkuj ją przez maszynkę do modeliny na tym samym poziomie jeszcze raz. Kontynuuj tę czynność aż uzyskasz jednolity kolor modeliny – marsala.


marsala2

Następnie przewałkuj całą mieszankę przez maszynkę do modeliny na poziomie 2 i wytnij arkusz o wymiarze ok. 30 x 15 cm. Użyj maszynki na poziomie 2 by przygotować identyczny arkusz czarnego FIMO soft. Połóż arkusze jeden na drugim – kolor czarny będzie stanowił spód ogniw naszego łańcucha.


marsala3

Połóż arkusz kalki technicznej na spód i na wierzch obu arkuszy FIMO. Następnie rozwałkuj wszystko wałkiem akrylowym wzdłuż dłuższej krawędzi. W ten sposób uzyskasz gładką powierzchnię.

Użyj szablonów lub foremek, aby wyciąć 16 ogniw łańcucha. Zaokrąglij krawędzie i upewnij się, że nie ma w nich wgnieceń lub odcisków palców. Wszystkie nierówności możesz delikatnie wyrównać przez kalkę techniczną lub papier do pieczenia.


marsala4

Wygładź brzegi palcem i usuń modelinę z formy.


marsala5

Zrób zarys otworu w środku mniejszą owalną foremką lub nakrętką i wytnij otwór skalpelem. Trzymaj skalpel prostopadle do modeliny, by wewnętrzna krawędź ogniw była równa i prosta.


marsala6

Igłą do przekłuwania koralików zrób dziurki w dwóch ogniwach, które będą stanowiły dwa ostatnie oczka łańcucha.


marsala7

Połóż 8 ogniw po przekątnej wzdłuż drewnianego patyczka (np. do szaszłyków) na blasze do pieczenia, dociśnij delikatnie zewnętrzne rogi (patrz strzałki) do blachy i utwardzaj je w piekarniku przez ok. 30 minut w temp. 110°C.

Nie wypiekaj pozostałych ogniw; trzeba je jeszcze przetworzyć i obrobić przed upieczeniem.


2

Gdy ogniwa ostygną, wygładź ich brzegi i powierzchnię gąbką ścierną (zestaw do szlifowania). Następnie użyj  koła do polerowania, aby nabłyszczyć ogniwa.


3

Powyższe kroki można podsumować w następujący sposób:

wytnij – upiecz – matuj– wypoleruj.


5

Przetnij ostrzem lewy dolny róg  każdego nieupieczonego ogniwa.


6

Przymocuj 2 utwardzone ogniwa do jednego nieutwardzonego. WAŻNE: Upewnij się, że łączone ogniwa są wygięte w tą samą stronę.


7

Zamknij przecięcie w środkowym ogniwie za pomocą szpatułki do modeliny i wygładź połączenie.

Powtórz tę czynność z każdym środkowym ogniwem.


Untitled

Połóż  3-elementowe ogniwa na blasze do pieczenia i piecz je przez 30 minut w temp. 110°C.


Untitled

Po wystygnięciu połącz 4 upieczone elementy z trzema nieupieczonymi ogniwami.

Aby uzyskać zapięcie, dodaj do łańcucha nieupieczone ogniwo z dziurką.


10

Piecz naszyjnik przez 30 minut w temp. 110°C, a po ostygnięciu wypoleruj wszystkie ogniwa i pokryj je błyszczącym  lakierem.

Alternatywnie i dla urozmaicenia można przygotować ogniwa wykorzystując motywy w paski:


12

Przygotuj arkusz w kolorze marsala i czarnym – rozwałkuj resztki w tych kolorach w maszynce do modeliny na poziomie 2 i ułóż je jedna na drugiej.

Podziel je na dwie części, używając sztywnego ostrza i znowu połóż je jedna na drugiej. Powtórz to 3 razy aż powstanie 16-warstwowy blok w kolorze marsala i czarnym. Powtórz kroki podane powyżej i przygotuj ogniwa w paski wkomponowane w łańcuch.

Wykorzystując te same kolory i motyw w paski można przygotować także kolczyki, pierścionek i bransoletkę:


19