renifer

Wspaniałe dekoracje zimowe i świąteczne:

Modne figury reniferów wykonane z  FIMO effect w kolorach szlachetnych kamieni.

Te wyrafinowane półprzezroczyste ozdoby w kolorach „niebieski kwarc lodowy” oraz „niebieski agat” mienią się niesamowitym blaskiem w świetle świec.


renifery1

Aby zrobić jednego renifera z przejściem kolorystycznym,  weź 1 opakowanie FIMO effect w kolorze niebieskiego agatu i rozwałkuj aż do  powstania równego arkusza. Skorzystaj z wałka akrylowego, a potem maszynki do modeliny nastawionej na poziom 1 (najgrubszy).

Rozwałkuj drugi arkusz FIMO effect w kolorze niebieskiego kwarcu lodowego. Połóż te dwa arkusze jeden na drugiem, tak aby nachodziły na siebie na złączeniu; zegnij na pół i rozwałkuj jeszcze raz w maszynce na poziomie 1.

Rozwałkuj, zegnij i rozwałkuj jeszcze raz przynajmniej 10 razy aż powstanie wielki, gładki arkusz FIMO effect z przejściem kolorystycznym. Zawsze zginaj i wałkuj arkusz wzdłuż dłuższego boku i wkładaj zgięty arkusz do maszynki, zaczynając od zgiętej krawędzi arkusza, tak, żeby między złożonymi i sprasowanymi kawałkami nie zostały pęcherzyki powietrza.


renifery2

Wydrukuj papierowe szablony z wzorami i wytnij je. Połóż przygotowany arkusz FIMO effect na papierze do pieczenia.

Następnie połóż szablon na wierzchu arkusza FIMO effect, dociśnij delikatnie palcem i wytnij renifera z modeliny, wodząc nożem kuchennym wzdłuż krawędzi papieru.

Papierowe szablony z wzorami mogą być oczywiście przewrócone na drugą stronę (lustrzane odbicie postaci renifera). Usuń nadmiar modeliny.


renifery3

Teraz wyciętego renifera możemy ozdobić teksturą FIMO – do tego projektu zastosowano fakturę „łąki”. Aby to zrobić, nawilż tę teksturę małą ilością wody, połóż ją na reniferze i rozwałkuj, skorzystaj z wałka akrylowego. Ostrożnie zdejmij teksturę z modeliny.

W przypadku większego renifera, przełóż fakturę na miejsca, które pozostały gładkie i ponownie odciśnij przy użyciu wałka akrylowego.

Następnie połóż z powrotem szablon z wzorem na reniferze i skoryguj wycięty kształt (w wyniku dociskania faktury mógł się nieco zniekształcić).


renifery4

Na końcu wetrzyj delikatnie palcem srebrny proszek metaliczny w te części wzoru, które chcesz podkreślić.

Połóż renifera na papierze do pieczenia i wstaw do piekarnika na  ok. 30 minut  w temperaturze 110°C aż stwardnieje, wyjmij i odstaw do ostygnięcia. Gdy będzie jeszcze ciepły,  postaw go i rozszerz mu nogi w miejscach zaznaczonych na szablonie przerywaną linią na szerokość około 4 cm.

Aby korpus, głowa i poroże stały prosto, podeprzyj głowę małym wazonem lub innym naczyniem. Zostaw renifera w tej pozycji do utwardzenia i ostygnięcia.


renifery5

Wykończenie polega na wygładzeniu krawędzi renifera za pomocą gąbki ściernej (papieru ściernego) i pokryciu go warstwą połyskliwego lakieru.